BİR FIRÇA BİR MACUN ÇOCUKLAR MUTLU OLSUN PROJESİ

Proje Bilgi

T.C. İstanbul Fatih Belediyesi, KASAD-D, AFAD, Gönüllüler Derneği, Türkiye’de Çalışan Filistinli Sağlık Mensupları Derneği, Yeryüzü Doktorları, Müsiad, Dişsiad işbirliği ile ABD ‘de menfur bir saldırıya uğrayan Ziya Bereket’in hayalini gerçekleştirmek amacıyla başlamış bir projedir.
Türkiye Geçici Barınma Merkezleri’nde yaşayan Suriye’li çocuklar, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi ve alışkanlık sahibi olacaklardır. “Bir fırça bir oyuncak” kampanyası ile çocuklara hediye edilen diş fırçaları ile diş bakımlarına yardımcı olunacak, oyuncaklar ile çocukların diş hekimlerine karşı oluşan veya oluşacak hekim korkusu önlenmiş olacaktır, oyun ihtiyaçları için yardımcı olunmuş olacaktır. Kampanya sonunda Ziya Bereket’in yarım kalan hayali gerçekleşmiş olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde işlenen elim cinayete dikkat çekilmiş olunacaktır. Suriye’li sığınmacılara Türkiye’nin her konuda yardımcı olduğu ve sahip çıkıldığı gibi Türkiye’de çalışan dişhekimlerinin de bu projeye sahip çıktığı gösterilmiş olacaktır.
Türkiye’de yaşayan Suriye’li sığınmacıların yaşadıkları travmatik durumdan dolayı ağız ve diş bakımları yeterli düzeyde olamamaktadır. Özellikle çocukların ileriye dönük ağız ve diş sağlıklarının korunması önem arz etmektedir, bu sebeple verimli çalışmak için 6-12 yaş arası çocuklar hedeflenmiştir.